Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Żukowska: Naginanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do widzimisię prezydenta skandaliczne

dodano 2017-09-25 16:34 w kategorii: Informacje

- Prezydent przedstawia swoje propozycje nie po to, aby ułatwić Polkom i Polakom dostęp do wymiaru sprawiedliwości lub też przyspieszyć procedury postępowania, tylko po to, aby umocnić swoją pozycję polityczną w stosunku do PiS – oceniła Anna-Maria Żukowska propozycje prezydenta Andrzeje Dudy, który przedstawił projekty zmian w prawie o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. 
 
- Propozycję Prezydenta Andrzeja Dudy uważamy za skandaliczną: naginanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do widzimisię prezydenta i do jego koncepcji ustaw. To ustawy mają być zgodne z Konstytucją, a nie Konstytucja zmieniana pod dyktando doraźnych propozycji prezydenta – podkreśliła rzeczniczka prasowa SLD - Prezydent winien być strażnikiem konstytucji, a zamiast tego chce usankcjonować jej złamanie – dodała. 
 
Polityczka SLD podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniała, iż kiedy Sojusz przeprowadzał konsultacje w sprawie projektu Ustawy Zasadniczej, trwały one w sumie osiem lat i były prowadzone również z siłami prawicowymi, które wówczas nie były obecne w parlamencie. - Prezydent Duda zwołuje spotkanie o 12.00 na 16.00 tego samego dnia aby z opozycją dyskutować zmiany w Konstytucji. To oburzające i niedopuszczalne, to wycieranie sobie twarzy matką wszystkich ustaw – podsumowała. 
 
Żukowska oświadczyła, iż dodatkowy środek odwoławczy w postaci skargi nadzwyczajnej ocenia jako niezmiernie ryzykowny i niepotrzebny. - Przypomina on rewizję nadzwyczajną wyroków w PRL, nie przyczyni się on do zwiększenia efektywności wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a wręcz przeciwnie, może spowodować paraliż Sądu Najwyższego natłokiem takich spraw, co więcej, może również budzić poważne obawy w stosunku do pewności prawa w Polsce – punktowała - Gdzie w takiej hierarchii będzie się na przykład mieściła kasacja? - dopytywała. 
 
- Możliwość stosowania skargi nadzwyczajnej w przypadku niewyczerpania regularnej drogi odwoławczej, kiedy strona np. zapomni złożyć odwołania, może spowodować, że standardowa procedura odwoławcza z czasem nie będzie traktowana z należytą atencją – kontynuowała polityczka Sojuszu. - Ponadto, opcja zgłoszenia tejże skargi przez grupę posłów czy senatorów może być furtką dla załatwiania spraw politycznych, jak również niebezpieczną luką dla lobbyingu - dodała. 
 
Odnosząc się do kwestii skrócenia sędziów Sądu Najwyższego Anna-Maria Żukowska stwierdziła, iż dalej jest to propozycja niekonstytucyjna. - Jeżeli wprowadzi się niższy wiek emerytalny sędziów SN, w praktyce skróci się kadencję większości z nich, w tym Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf - przypomniała. 
 
Rzeczniczka Prasowa SLD podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowała węgierski kazus zmian w systemie sądownictwa: „Andras Baka został Prezesem Sądu Najwyższego w 2009 r. i miał pełnić tę funkcję do 2015 r. Jednak uchwalone w 2011 przepisy przejściowe do nowej Konstytucji Węgier pozbawiły go urzędu, wprowadzając jednocześnie nowe zasady wyboru prezesa. Nowe przepisy przewidywały m.in. wymóg pięcioletniej pracy w zawodzie sędziego na Węgrzech, co wykluczało Andrasa Bakę z grona ubiegających się o ten urząd, ponieważ przez większość swej kariery pełnił on funkcję sędziego ETPCz. W sprawie Baka przeciwko Węgrom zapadł już precedensowy wyrok ETPCz, który w uzasadnieniu jednoznacznie stwierdza, że zapewnienie stabilizacji zawodowej osobom pełniącym kierownicze funkcje w sądownictwie jest kluczowe z punktu widzenia niezależności sądownictwa i że w przeciwnym razie, organy polityczne mogłyby arbitralnie usuwać prezesów najważniejszych sądów, po to by wywierać na nie presję”. 


Komentarze

Wydarzenia

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  2 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.